Jak usunąć naklejki z mebli?
Twoje piękne meble szpecą nieestetyczne naklejki? Najpewniej nie zostały usunięte fabryczne naklejki zaraz po zakupie. Nie martw się - da się je usunąć, choć nie z każdej powierzchni schodzą równie łatwo. Podpowiadamy, jak usunąć naklejki z mebli drewnianych i plastikowych.
Istnieje kilka sprawdzonych, naturalnych metod usuwania naklejek z mebli. Zawsze na początek warto spróbować z ciepłą wodą i mydłem lub płynem do naczyń. Można również rozgrzać naklejkę (a właściwie klej) z pomocą żelazka. Ważne jednak, aby nie dotykać mebla ani naklejki bezpośrednio stopą żelazka. Mogłoby to poskutkować trwałym uszkodzeniem. Być może nie uda się pozbyć całej naklejki za jednym razem, ale obie metody są proste i nie niszczą powierzchni mebli. W przypadku mebli plastikowych, z których naklejki schodzą łatwiej, powinno poskutkować. Innymi naturalnymi produktami są alkohole i oleje, a nawet… pasta do zębów! Tę ostatnią trzeba nałożyć i pozostawić na chwilę, a dopiero potem przetrzeć powierzchnię. Usunąć naklejki z mebli można też środkami chemicznymi (np. zmywaczem do paznokci bez acetonu), te jednak mogą uszkodzić powierzchnię mebli więc tu trzeba zachować szczególną ostrożność. Warto wykonać próbę na niewidocznej części mebla, aby zaobserwować czy używana metoda wpływa na jego powierzchnię.
Jak usunąć naklejki z mebli drewnianych?
Możemy próbować metod naturalnych, ale uważając, aby nie zniszczyć powierzchni mebli drewnianych nadmiernym tarciem czy zbyt dużą ilością wody. Z domowych sposobów, w przypadku mebli drewnianych możemy zastosować niemal każdą wymienioną wyżej metodę, ale ostrożnie. Decydując się na wodę z mydłem, nie moczmy powierzchni nadmiernie i nie zostawiajmy tego miejsca mokrego, aby nie rozpulchnić mebli. Dobrym sposobem będzie tłuszcz - olej bądź masło. Nanosimy grubą warstwę na około pół godziny, aż klej odejdzie od mebla, a następnie delikatnie podważamy naklejkę kartą plastikową – na przykład lojalnościową. Nie zalecamy ostrych sprzętów - nożyków czy żyletek, gdyż mogą porysować meble. Po usuniętych naklejkach lub też po taśmach malarskich często zostaje nieestetycznie wyglądający klej, który też musimy usunąć.
Jak usunąć klej po naklejce?
Nie zawsze uda nam się za jednym razem usunąć całą naklejkę. Zazwyczaj zostaje po niej klej, który z czasem jest trudniejszy do usunięcia. Ale i na to mamy sposoby. Ważne, aby szybko zlikwidować klej, gdyż może przyklejać się do niego brud. Sprawdza się w tym przypadku zmywacz do paznokci, ale bez acetonu, który wykazuje właściwości mogące zniszczyć meble. Tak jak w przypadku innych środków chemicznych, także używając zmywacza wpierw wykonajmy próbę w mało widocznym miejscu. Najbezpieczniejszym i najprostszym sposobem na to jak usunąć klej po naklejce będzie woda, co jednak może pochłonąć nieco naszego czasu, ale przynajmniej będziemy pewni, że nie uszkodzimy powierzchni. W tym celu moczymy gąbkę i przykładamy ją do kleju.
Jak usunąć naklejkę z szyby?
Zazwyczaj bardzo nam zależy, aby szyby i lustra w domu były czyste i przejrzyste, dlatego stare naklejki szczególnie rażą w oczy. Tu również pomocny będzie zmywacz do paznokci - nasączonym wacikiem możemy przetrzeć naklejkę bez ryzyka zniszczenia powierzchni szklanej. Gdy już uda się pozbyć naklejki, szkło warto przetrzeć płynem do mycia szyb i suchą ścierką. Z domowych, niechemicznych sposobów - skuteczny będzie sok z cytryny bądź ocet, które wpierw nieco podgrzewamy, a następnie maczamy w nich gąbkę. Możemy też użyć np. szczoteczki do zębów, ale z delikatnym włosiem, aby nie rysować powierzchni szyby.
Pamiętajmy, aby zawsze podczas prób usuwania naklejek z mebli, zabezpieczać ręce - nawet, gdy używamy środków naturalnych takich jak sok z cytryny, który również może podrażnić delikatne dłonie i wywołać alergie.